Cele mai bune creme naturiste pt. durerile articulare si de spate

creme pentru dureri de spate articulatiiDesi in tinerete nu am avut niciodata probleme cu articulatiile sau sa am dureri frecvente de articulatii, de spate, genunchi, etc., odata cu varsta acestea au aparut si am fost nevoit sa apelez la tratamente pentru calmarea acestor dureri, iar in cazul meu cele mai bune rezultate le-am obtinut cu ajutorul unor creme naturiste. Despre aceste tratamente naturiste vreau sa iti vorbesc putin in acest articol.

Nu sufar de vreo boala articulara cum e artroza sau artrita insa articulatiile mele sunt mai sensibile din motive pe care nu le cunosc. Aceste creme sunt tratamente excelente atat pentru durerile de articulatii cauzate de boli articulare degenerative precum artroza dar si pentru durerile cauzate de accidentari, leziuni ale tesuturilor articulare provocate de o activitate fizica normala. Deasemenea pot fi folosite si pentru durerile de spate, spasmele musculare.

Primul produs pe care l-am folosit se numeste Motion Free, este un gel naturist pentru dureri de articulatii care asigura un tratament complet impotriva simptomelor dureroase ale artrozei. Motion Free e un balsam-gel care se absoarbe rapid in piele si patrunde adanc pana in tesuturile articulatiilor. Are un efect antiinflamator si analgezic foarte rapid comparat cu alte produse si medicamente pe care le-am gasit in farmacii. Gelul e bazat pe ingrediente 100% naturale, extracte de plante, uleiuri, cu proprietati benefice din punct de vedere terapeutic.

motion free pret pareri prospect

Gelul Motion Free la 50% reducere de pret pe site-ul producatorului – click aici pt. detalii

Poti folosit linkul de mai sus pentru a accesa site-ul oficial al producatorului unde poti comanda tratamentul online, beneficiind de reducerea de pret de 50% la pretul producatorului care se aplica comenzilor online din Romania.

Mergem mai departe si vorbim despre crema pentru dureri articulare Artrovex, o crema pe care o folosesc alternativ impreuna cu tratamentul Motion Free si care actioneaza extrem de rapid asupra durerilor de articulatii, fie ca vorbim de dureri de coloana, de spate, dureri de umeri, de genunchi, solduri, etc.

Poti gasi absolut toate informatiile importante despre crema pentru dureri de spate Artrovex prospect pret, pareri utilizatori, ingrediente, pe site-ul oficial al distribuitorului din Romania. Spun doar atat, ingredientul principal care sta la baza formulei terapeutice Artrovex este grasimea de rechin extrasa din ficatul de rechin, o subtanta cu proprietati benefice din punct de vedere terapeutic atat pe termen scurt cat si pe termen lung.

Si ar mai fi un unguent, crema pe care ti l-as recomanda tot pentru durerile de articulatii, o crema bazata printre altele pe extract de arnica si extract de castan de cal cu proprietati antiinflamatoare foarte puternice. E vorba de Hondrocream, un produs naturist, un tratament crema foarte bun pe care eu il folosesc pentru durerile de spate mai mult deoarece are o actiune analgezica locala foarte rapida. Gasesti pe internet mai multe informatii despre crema Hondrocream pret, pareri, prospect, site producator, farmacii, etc.

Oricare dintre aceste trei tratamente te va ajuta sa scapi usor usor de durerile de articulatii, din nou, fie ca e vorba de dureri cauzate de artroza sau o alta boala articulara, sau de dureri cauzate de accidentari fizice. Eu le am in casa pe toate 3 si le folosesc alternativ cand am nevoie. Daca ai intrebari sau vrei sa discutam mai multe pe tema asta lasa un comentariu in sectiunea de mai jos.

Tratament naturist pentru prostatita – Prostect – pret, prospect, forum, pareri

tratament naturist prostata marita inflamataCand te gandesti la bolile de prostata, de cele mai multe ori te gandesti ca acestea apar la barbatii trecuti de o anumita varsta, de la 50 de ani in sus. Prostatita, o boala inflamatoare a prostatei, care poate fi sub forma cronica si acuta, apare si la barbatii tineri.

La mine a inceput cu mici senzatii de durere, usturime in timpul urinarii si de aici pana la dureri mai mari in zona pelvina, in zona rectului nu a mai fost mult. Din ce mi-a recomandat medicul, tratamentul in prima faza poate fi pe baza de produse naturiste cu actiune antiinflamatoare si care sa calmeze durerile, sau cel putin sa le mentina la un nivel suportabil. In cazul in care tratamentul naturist nu da roade, se trece la tratamentul medicamentos. In cazul in care prostatita este de natura bacteriana, din cauza unei infectii, de cele mai multe ori sunt necesare si medicamente antibiotice pentru a elimina complet bacteriile.

In acest articol vreau asa pe scurt sa iti vorbesc despre tratamentul naturist pe care l-am gasit, l-am comandat online, nu din farmacii si care pana acum pot sa spun ca a functionat formidabil. Sincer nu credeam ca un produs naturist poate sa elimine dureri atat de mari intr-un timp relativ scurt. Tratamentul se numeste Prostect, este sub forma de picaturi, si cum ziceam mai-nainte l-am comandat online direct de pe site-ul producatorului la un pret promotional.

prostect pareri pret prospect farmacii forum

Nu am cautat Prostect pret in farmacii insa cu siguranta pretul este mult mai mare decat cel practicat de producator, care cum ziceam beneficiaza de o reducere de 50%. Promotia din ce stiu eu este valabila pentru comenzile online din Romania. Asadar neaparat daca vrei sa te convingi de acest tratament, comanda-l de la producator deoarece vei economisi o suma substantiala de bani. Este un tratament naturist foarte bun, nu este tocmai ieftin.

Promotie Prostect 50% reducere – site producator

Problemele de natura sexuala cauzate de prostatita au aparut ulterior. Durere in timpul ejacularii, libidou scazut, etc. Nu credeam ca o afectiune precum prostata inflamata sa iti schimbe atat de mult starea generala. Dupa ce am inceput tratamentul care consta in administrarea de 3 ori pe zi a unui pahar cu apa calda in care pui 30 de picaturi de Prostect sau o jumate de lingurita, primul efect pozitiv care l-am simtit a fost durerea care incepuse sa nu mai fie asa de intensa. Prostect are o actiune antiinflamatoare si antitumorala puternica, de aici ma gandesc ca si efectele rapide in ceea ce priveste durerile in zona prostatei, in zona rectului.

Extractul de pufulita, unul dintre ingredientele bioactive principale, ii confera acestui tratament actiunea antiinflamatoare atat de puternica.

Pentru remedierea disfunctiilor sexuale cauzate de prostatita, extractul de urzica-moarta alba are un rol foarte important, anume cresterea nivelului de testosteron, stimuleaza functiile sexuale si ofera un plus de virilitate si energie.

Apropo de disfunctiile sexuale, vreau sa fac o mica paranteza. Poate suna putin aiurea insa am o rugaminte in ceea ce priveste un produs, un gel pentru marirea penisului. Nu stiu cat de adevarate sunt promisiunile facute de producatorii acestor produse insa am vazut un anumit produs Titan Gel Gold foarte promovat si mentionat in foarte multe discutii pe forumuri. Nu sunt disperat de chestia asta cu marimea insa daca aveti informatii concrete despre acest produs, rezultatele sunt adevarate, e teapa, etc. lasati un coment in sectiunea de mai jos.

Revenind acum la prostatita, inca odata recomand sa incerci Prostect si neaparat sa il comanzi direct de pe site-ul lor oficial. Pe mine ma ajutat, sincer sa fiu, mult mai mult decat ma asteptam. Am fost foarte sceptic cand am vazut pagina lor, insa e pe bune totul.

Dedeman si Praktiker – preturi cazane de tuica din cupru

cazan de tuica cupru dedeman praktiker preturiDeoarece acum 2 saptamani mi-am cumparat un cazan de tuica din cupru chiar de pe internet am zis sa scriu acest articol in care sa fac un fel de comparatie intre ofertele de preturi la cazanele de tuica la doua mari magazine de bricolaj de la noi, Dedeman si Praktiker.

Ca si preturi la cazane de tuica Praktiker si Dedeman au oferte diferite, asemanatoare insa la unele tipuri de cazane gasesti reduceri de preturi fie la Praktiker fie la Dedeman. Cazanele de tuica din cupru comercializate sunt cazane de calitate, sarbesti, marca DES.

Pe langa aceste doua magazine mai este iarasi un magazin online cu promotii si oferte foarte bune la cazane de tuica din cupru. E vorba de Fabrica de Tuica, de unde mi-am luat si eu cazanul, am zis ca l-am comandat online.

De ce am cumparat cazan de pe Fabrica de Tuica si nu de la Dedeman sau Praktiker? Pai in primul rand preturile au fost mai ok. Am prins o reducere si la sume de la 5000 lei in sus o reducere de 5% este destul de consistenta.

Poti vedea aici promotiile noi la cazane de tuica din cupru de pe site-ul Fabrica de Tuica

Cazanul pe care l-am luat eu este unul destul de mare ca si capacitate, de 160L. Aveam inainte unul de 80L insa dura prea mult pana terminam de fiert toate prunele si am zis ca anul asta, impreuna cu socru-miu cumparam unul mai mare.

Prima oara ma intrat sa vad acest cazan de tuica din cupru la Dedeman, acum nu il mai au pe stoc insa cand am intrat eu il aveau, problema era ca era mai scump cu cateva sute de lei fata de Fabrica de Tuica si o alta problema care pe mine ma face sa evit Dedemanul este timpul de livrare, 10-15 zile. Orice magazin online respectabil livreaza in maxim 7 zile, la Dedeman insa am vazut unele produse unde este specificat chiar si 30 de zile. Plus ca livrarea Dedeman costa mult mai mult decat la orice alt magazin de bricolaj, materiale de constructii.

Revenind la cazanul de tuica, pot spune ca este de o calitate foarte buna. M-a costa putin peste 6000 lei cu tot cu reducere. Pretul intreg este 6900 lei. La 160 de litri este clar un cazan proiectat pentru distilarea de cantitati medii spre mari de tuica, palinca, rachie, etc.

Este un cazan de tip stabil, fabricat in Serbia care presupune cazanul propriu zis instalat pe un focar. Tabla de cupru este puritate 99.99%, de foarte buna calitate, grosime de 1.8-2.5mm.

Cazanul vine bineinteles cu amestecator incorporat, termometru, racitor de 450L cu spirala/serpetina din cupru care are in jur de 3.5m.

Am auzit pe cineva ca mai bun era un cazan din inox. Intotdeauna cazanul de tuica din cupru va produce o tuica de calitate superiora. Fata de inox, cuprul este mult mai eficient conductor termic, rezista foarte bine la efectul acizilor organici eliberati in timpul distilarii si are un efect pozitiv asupra aromei specifice si gustului produsului finit, adica a tuicii sau palincii.

Varikosette: Chiar e Cea Mai Buna Crema pentru Varice?

De curand am comandat o crema pentru varice naturista si am inceput sa vad rezultate dupa folosirea ei. Am zis sa scriu acest articol in care sa imi spun si eu parerea despre aceasta crema, unguent care se numeste Varikosette si care se poate comanda online de pe site-ul www.varikosette.ro.

crema pentru varice

Problemele mele cu varicele nu sunt recente, sufar de aceasta afectiune de foarte mult timp si pana acum cred ca am schimbat vreo 5 cele mai bune creme pentru varice. Lasand insa gluma la o parte, aceasta crema pe care o folosesc acum pot spune ca m-a convins mai mult decat celelalte. In acest articol vreau sa vorbesc putin despre aceasta crema, despre ingrediente, modul corect de aplicare dar si de cum poti profita de reducerea de 50% oferita de producator.

Deci revenind la crema Varikosette, este un produs naturist, ingredientele sunt 100% naturale, extracte de plante si uleiuri care au un efect benefic asupra pielii si sistemului vascular. Ce m-a convins pe mine a fost faptul ca am scapat relativ repede de aceea senzatie ingrozitoare de picioare grele, aceea durere pe care o aveam intotdeauna seara daca pe zi stateam foarte mult in picioare. Ca si efect analgezic aceasta crema este foarte buna.

Ingredientele active principale ale cremei sunt gelul de aloe vera care cum ziceam ajuta foarte mult la calmarea durerilor, la reducerea inflamarii picioarelor si mai ales are un efect benefic asupra vaselor capilare.

Crema contine si extract de ghimpe care tonifica peretii vaselor sanguine, ajuta la recapatarea elasticitatii si fermitatii peretiilor. Si la fel ca si gelul de aloe vera si extractul de ghimpe ajuta la ameliorearea durerilor.

Cum ziceam si la inceput, nu este prima oara cand zic ca am gasit cea mai buna crema pt. varice insa de aceasta data pot spune care rezultatele si efectele tratamentului sunt excelente comparativ cu ce rezultate am obtinut in trecut cu alte creme, atat naturiste cat si creme medicamentoase, conventionale.

Acum revenind la ingrediente, unguentul Varikosette pe langa extractul de ghimpe si gelul de aloe vera mai are in compozitia sa extract de coaja de lamaie, ulei de argan, ulei de macese si extract de splinuta. Extractul de coaja de lamaie si uleiul de argan ajuta la hidratarea intensa a pielii si la recapatarea texturii moale si fina in special in zonele grav afectate de varice unde pielea are acel aspect uscat, rigid.

Uleiul de macese este un puternic antiseptic, dezinfecteaza si reimprospateaza pielea. Rolul principal al uleiului de macese este acela de a accelera vindecarea microfracturilor.

Extractul de splinuta acceleraza metabolismul tesuturilor, are un efect tonifiant si nu in ultimul rand este un foarte bun stimulator al circulatiei sanguine in zonele cu varice. Acest efect stimulator al extractului de splinuta actioneaza preventiv asupra formarii cheagurilor de sange si ajuta la indepartarea cheagurilor deja formate.

Cam asta ar fi despre ingredientele cremei. Am zis ca vorbesc si despre cum sa profiti de reducerea de 50% la pretul cremei Varikosette. Nu este o crema ieftina de aceea cred ca ar trebui sa iei foarte bine in considerare recomandarea mea, si anume de a comanda crema de pe site-ul oficial al producatorului unde pretul este cu 50% redus fata de pretul normal. Site-ul oficial il gasesti la inceputul acestui articol, chiar in primul paragraf.

Telefoane Rezistente Ieftine – TOP 3 Smartphone-uri Rezistente la Socuri, Apa si Praf

Daca esti in cautarea unui telefon smart care sa reziste la cazaturi puternice, la lovituri, la praf, care sa poate fi scufundat sub apa, ai nimerit la fix. In acest articol iti voi prezenta 3 modele de telefoane rezistente ideale, care pot fi utilizate in cele mai extreme dintre conditii. Ideale pentru cei care ies in natura, sau care folosesc telefonul la job in constructii, pe santier.

Acestor telefoane le mai zice si telefoane rugged, telefoane militare deoarece principalul lor scop este sa fie extrem de rezistente. Carcasa este solida, de obicei o combinatie intre metal si cauciuc dens. Mufele vin cu capacele de cauciuc care nu permit apei sau prafului sa patrunda in telefon.

ihunt s10Am zis sa fac acest top deoarece chiar de curand mi-am cumparat si eu un asemenea smartphone, un telefon rezistent la socuri iHunt, care este o firma romaneasca si pana m-am hotarat care sa il iau am apucat sa testez mai multe modele.

Asadar primul telefon rezistent din acest top este Blackview BV7000, un smartphone foarte bun ca si performante si cu un raport calitate/pret excelent. Pretul lui este aproximativ 700-800 lei, insa poti bineinteles sa il prinzi si la oferta.

Blackview BV7000 este un smartphone rezistent la socuri, apa si praf, cu certificare IP68, care atesta nivelul de rezistenta al telefonului. Ecranul este de 5 inch Full HD si este protejat de un strat de sticla Corning Gorilla Glass 3, foarte rezistenta la zgarieturi.

Telefonul este dotat cu senzor de amprenta, camera de 8MP cu flash Dual LED foarte puternic, autofocus si HDR. Camera secundara este de 5 MP. Am ales acest model sa fie primul din lista mea deoarece la pretul sau are dotari si performante foarte bune.

Al 2-lea telefon este iHunt S10. Desi e putin mai scump ca primul telefon din lista, modelul Blackview, telefonul iHunt vine cu un mare plus si anume bateria de 5000mAh, o baterie de capacitate mare care ii confera telefonului o autonomie de functionare foarte mare.

Ca si dotari hardware cele 2 modele sunt cam identice, procesor quad-core de 1.5 GHz, 2 GB memorie RAM si 16 GB spatiu de stocare.

Camera foto este de 13 MP cu senzor Sony CMOS. Ecranul de 5 inch HD, IPS este protejat de sticla rezistenta la zgarieturi Corning Gorilla Glass 3. Ecranul dispune de caracteristici speciale care ii confera un consum redus de energie.

Si al 3-lea telefon rezistent din lista mea este Doogee S30. Dintre toate cele 3 modele acesta are cea mai mare baterie, 5580mAh. Pe langa asta are si un design foarte rafinat avand in vedere ca vine cu o carcasa certificata IP68 care trebuie sa reziste la conditii de utilizare extreme, cazaturi, lovituri, etc.

Desi este pe locul 3, modelul Doogee S30 este probabil cel mai bun dintre cele 3 din lista, am zis sa il pastrez pentru la urma. Pretul sau nu depaseste 750 lei, are un raport calitate/pret extrem de bun.

Este dotat cu senzor de amprenta pe partea laterala, camera principala duala 8MP + 3MP si vine instalat cu sistemul de operare Android 7.0 Nougat.

Cum ziceam pentru cine are nevoie de un telefon care sa tina fie la iesirile in natura, pe munte, in padure, sau in conditii de praf, umezeala, oricare dintre aceste 3 modele vor face fata cu brio tuturor incercarilor.

Corsetele modelatoare pentru slabit – Poti obtine rezultate reale?

Am fost asaltata cu mai multe reclame pe Facebook, toate la corsete modelatoare si desi tot timpul am spus ca reclamele nu au efect asupra mea iata ca am cumparat pana la urma unul de pe un magazin online. Il port deja de vreo 3 saptamani si am zis sa scriu acest articol sa imi impartasesc experienta si cu alte persoane care sunt curioase de aceste corsete.

Aceste corsete pentru talie sau waist trainere sau corsete modelatoare talie de viespe nu sunt ceva noutate. Intradevar sunt intens promovate de foarte multe vedete insa subtierea taliei cu ajutorul unui corset nu este chiar de azi de ieri. Aceasta moda are cel putin 100 de ani din cate stiu eu.

Asadar mi-am luat un corset pt. subtierea taliei. Am dat putin peste 100 de lei pe el si pot spune ca este de calitate foarte buna. L-am purtat toata ziua, zi de zi, de cand l-am cumparat.

Initial am vrut sa imi iau din alta parte un model cu spite metalice insa l-am ales pana la urma pe acesta din latex fara nici o insertie metalica si ma bucur ca am facut acest lucru. Nu stiam atunci dar ulterior am citit ca modelele cu spite sunt mai incomode si nu iti ofera libertate de miscare foarte mare.

Asadar e un corset de latex cu prinzatoare capsa-carlig ca la orice sutien, insa are capse pe toata lungimea sa, de sus pana jos si sunt 3 randuri ca sa poti ajusta cat de tare il strangi.

In primul rand nu se vede deloc sub imbracaminte. L-am purtat si sub haine normale, mai largi si sub camasi elegante si rochii mulate si pot spune ca este relativ invizibil. Bineinteles daca vrei neaparat sa il vezi tot timpul parca ceva se vede. Insa pentru cine se uita la tine chiar si de la apropiere nu se vede absolut nimic.

Ca si rezultate, pot spune ca subtierea taliei se petrece instant, din momentul in care ai luat corsetul pe tine. Cum am purtat corsetul mi-au scazut imediat cativa centrimetri din talie. La inceput probabil o sa ai tentatia sa il strangi mai tare, eu asa am patit insa sa stii ca nu e bine nici pentru organism si nici nu se simte mare diferenta.

Cel mai mult ma impresionat cat de diferit au stat niste rochii mulate pe mine pe care nu le mai purtasem de foarte mult timp deoarece aveam umpic de burtica. Daca esti slabuta si ai doar putina burtica de care vrei sa scapi un astfel de corset pentru subtierea taliei este perfect pentru tine.

Exista insa 2 feluri de rezultate pe care le obtii cu ajutorul unui corset. In primul rand sunt cele de care ti-am spus, cele pe care le observi din secunda in care ai strans corsetul pe tine. Iar apoi mai sunt cele pe termen lung. Rezultatele pe termen lung se concretizeaza prin modelarea definitiva a taliei, obtinerea unei talii subtiri ca de viespe si pastrarea formei si atunci cand corsetul nu mai este pe tine.

Aceste rezultate nu trebuie grabite, vezi ce ziceam mai devreme de strangerea exagerata a corsetului. Pentru ele trebuie sa aiba putina rabdare si sa fi consecventa in purtarea corsetului in fiecare zi.

Verificarile care trebuie facute ca sa nu ramai cu masina in pana

E adevarat ca inca suntem in perioada verii, totusi niciodata nu e prea tarziu sa te documentezi asupra anumitor aspecte a masinii tale. In acest articol am apelat la un bun prieten care m-a ajutat si in trecut insa nu cu articole pe blog ci cu tractarea masinii.

Cand vine vorba de tractari auto Timisoara iti ofera multe firme din care sa alegi insa eu iti recomand Tractari Vest. Pentru ca am colaborat cu ei in trecut si pentru ca sfaturile din acest articol sunt date de unul dintre specialistii care fac parte din echipa lor de remorcari.

Deci revenind la pregatirea masinii pentru a nu ramane cu ea in pana si apoi a trebui sa apelezi la o firma de tractari iata cateva sfaturi utile care sunt foarte bune si pentru sezonul rece.

Probabil, acest sfat este in plus fiindca majoritatea conducatorilor auto stiu de antigel, insa chiar si asa foarte multi uita sa alimenteze masina cu antigel inainte de venirea iernii. Antigelul este indicat chiar si vara sau primavara cand temperaturile sunt peste cele de inghet. Acesta protejeaza impotriva coroziunii si creste temperatura de fierbere a lichidului de racire.

Cel mai des cand ramai cu masina in pana se intampla din cauza ca s-a descarcat bateria. Avand in vedere ca iarna consumatorii de curent electric sunt mai multi, iti recomand sa duci masina la un electrician pentru o revizie completa sistemului electric pentru a nu fi luat prin surprindere.

Un lucru foarte neplacut care se intampla cand vremea incepe sa se raceasca este aburirea geamurilor. De aceea e foarte important ca sistemele electrice sa functioneze cum trebuie. Sistemul de incalzire trebuie sa dea caldura iar dezaburirea lunetei si a parbrizului unde e cazul trebuie sa fie in stare buna de functionare pentru a asigura o vizibilitate buna.

Poate nu trebuie mentionat insa foarte multi soferi si soferite amana aceasta treaba pana in ultima clipa si anume schimbarea anvelopelor de vara cu cele de iarna. Este un lucru extrem de important. Cauciucurile de iarna trebuie puse din timp pentru a nu ramane blocat in cazul ninsoriilor care la noi in Romania ne cam i-au tot timpul pe nepregatite.

Daca locuiesti intr-o zona unde ninsoriile sunt abundente, probabil ca nici nu poti pleca din fata casei daca nu ai cauciucuri de iarna bune. Norocul nostru ca in Timisoara nu prea mai ninge asa tare dupa cum s-a vazut si in ultimii ani. Poate si de aia sunt foarte multi care uita de aceasta etapa a pregatirii autoturismului pentru iarna.

Ar mai fi cateva lucruri de adaugat insa astea de mai sus sunt principalele si deacamdata sunt suficiente.

2 Frigidere No Frost Ieftine si Bune – Top 2016

frigidere full no frost ieftineNo Frost nu mai este demult o tehnologie noua, atat frigidere cat si combine frigorifice cu sistem de racire au aparut pe piata din Romania de ani buni.

Insa ce vreau eu sa fac in acest articol este sa-ti prezint cateva frigidere Full No Frost, adica si cu sistem de racire si cu sistem de congelare No Frost, care cel putin anul asta preturile lor au fost destul de acceptabile si cine stie poate pe viitor o sa se mai micsoreze.

Inainte sa ma apuc de lista, cand vine vorba de recomandari aparate frigorifice – www-frigidereieftinegen.com e site-ul pe care il recomand la toata lumea, pentru simplul fapt ca ai o gramada de review-uri detaliate la modele de aparate frigorifice care in primul rand au un raport calitate/pret excelent.

Bun…

Primul frigider Full No Frost din aceasta lista e unul pe care l-am testat personal, si anume Beko DDEN517MWD+. Este unul dintre cele mai bune frigidere Beko, foarte incapator cu compartimentare practica pentru ca tu sa poti folosi spatiul de depozitare la eficienta maxima.

Este un frigider de dimensiuni mai mari, are volum net total 435 L. Bineinteles e impartit intre congelator – 85 L, si compartimentul de refrigerare – 350 L.

Printre functiile mai speciale se afla si functia super-congelare, super racire, functia ECO. Frigiderul vine dotat cu tehnologie exclusiva frigorificelor Beko si anume Active Dual Cooling care imbunatateste procesul de racire al alimentelor, astfel acestea pastrandu-si prospetimea pentru mai mult timp.

DDEN517MWD+ este un frigider No Frost Beko ieftin, asta avand in vedere dotariile, tehnologiile si capacitatea de stocare pe care ti-o ofera.

Trecem la al 2-lea frigider din aceasta lista, si anume Samsung RT32FARADSP, un alt frigider cu racire Full No Frost. Ca si spatiu utilizabil este mai mic decat modelul Beko de mai sus insa chiar si asa este suficient pentru o familie de 2-3 persoane.

La partea de design, frigiderul arata impecabil, invelisul exterior de inox ii da o nota de eleganta si ii ofera un aspect foarte modern.

Ce-mi place foarte mult la modelele noi de aparate frigorifice Samsung este faptul ca sunt dotate cu Compresor Inverter Digital, care spre deosebire de un compresor clasic are o durata de viata mult mai mare. Functioneaza mult mai eficient decat un compresor normal si nici nu consuma asa de mult curent electric.

Cei 322 L spatiu utilizabil sunt impartiti intre congelator, 72L, si frigider 250 L. Compartimentarea frigiderului este foarte practica, cele 3 rafturi din sticla iti ofera posibilitatea sa te folosesti la maxim de spatiul pe care il ai disponibil in frigider.

Frigiderul Samsung RT32FARADSP este un model foarte silentios, cu un aspect elegant, modern si un raport calitate pret imbatabil. Este un frigider care va atrage atentia tuturor invitatiilor tai.

Vroiam sa iti spun de mai multe frigidere No Frost insa cred ca pentru acuma o sa las numai 2 si o sa continui cu o parte a 2-a la acest articol saptamana viitoare. Daca vrei sa vorbesc despre vreun model anume care ai vrea sa-l cumperi sau despre care vrei sa te informezi poti sa lasi un comentariu in casuta de mai jos. Pana saptamana viitoare numai bine si spor la cumparaturi 😉

Iata cat te costa o operatie de rinoplastie

rinoplastie pretCa sa incepem cu inceputul, in primul rand exista tipuri de rinoplastie, in functie de motivul pentru care vrei sa-ti faci aceasta operatie. Exista rinoplastia cu rol functional care este o interventie ce se face atunci cand se doreste corectarea nasului. Aici este vorba de deviatia de sept, o afectiune care afecteaza foarte multe persoane, ingreunand respiratia ducand astfel la probleme mai grave daca o ignorati.

O operatie de corectare a unei deviatii de sept nu e neaparat sa o faci la un cabinet de chirurgie plastica, se poate face si la un spital de stat, asigurarea de sanatate acoperind costul acestei operatii.

In schimb, rinoplastie cu rol estetic nu are costurile acoperite de asigurarea de sanatate de stat si trebuie facuta neaparat la o clinica de chirurgie plastica. O operatie de rinoplastie poate imbunatati infatisarea ta si de obicei se face atunci cand pacientul a depasit varsta de 18 ani.

Asa ca cand te gandesti la rinoplastie pret, trebuie sa iei in considerare in ce scop este facuta. Daca scopul e pur estetic, te va costa destul mult, fiind una dintre cele mai cerute operatii estetice. Insa daca e doar in scop reconstructiv sau de corectie o poti face si la un spital de stat.

De exemplu in Timisoara pretul unei rinoplastii incepe de la 1500 de euro si poate ajunge chiar si pana la 2800 de euro. Trebuie tinut cont insa ca Timisoara este unul dintre orasele cu mai multe cabinete de chirurgie plastica din vestul tarii.

Gama de preturi cum ziceam variaza in functie de natura interventiei. Printr-o operatie de rinoplastie se poate intervenii asupra dimensiunii nasului, se poate ingusta varful nasului daca este prea lat sau invers, latirea unui varf prea ascutit. Se mai poate intervenii asupra cocoasei dorsale, a formei narilor.

Tot la capitolul rinoplastie Cluj este un oras unde iarasi ai mai multe optiuni atunci cand vine vorba sa alegi un chirurg plastician bun. Cand vine vorba de preturi nu este cine stie ce diferenta.

Acuma daca stai sa te gandesti ca un nas frumos iti poate aduce mai multa incredere in sine, de ce sa nu iti faci o operatie estetica la nas?

Trebuie sa stii insa ca rezultatul final in cazul unei astfel de interventii se lasa asteptat. De regula majoritatea mediciilor iti vor spune ca forma finala a nasului se va putea vedea dupa o perioada de 6 pana la 12 luni dupa operatie. Vindecarea depinde mult si de starea de sanatate a fiecarui pacient, de cat de bine stie sa se protejeze de factori ca incetinesc vindecarea si de mai multi alti factori.

Si apropo ca si o paranteza, pentru cine sufera de caderea parului, un implant capilar costa foarte multi bani insa acuma exista si variante mai putin costisitoare. Nu o sa-ti spun prea mult te las sa vezi in video-ul de mai jos.

Ce alegi intre o cafetiera si un expresor?

cafetiera sau expresorPt. cei care beau cel putin o cafea pe zi, nu exista sa nu aiba in bucatarie fie un expresor, fie un filtru de cafea. Insa desi ambele au ca scop prepararea cafelei, unul e foarte diferit fata de celalalt.

Acuma intrebarea e: ce iti cumperi? Un expresor sau o cafetiera?

Asta o sa incerce sa-ti raspund in cele ce urmeaza.

De exemplu o cafetiera/filtru de cafea este de obicei mai ieftina de cat un aparat expresor. Insa daca e sa te iei dupa taria cafelei pe care o prepara, totusi cred eu, expresorul iese primul.

Cafetiera prepara cafeau prin picurarea de apa fierbinte pe cafeaua din filtru. Parerea multora este ca desi e foarte usor de folosit si de intretinut, o cafetiera consuma destul de multa cafea macinata si parca nici nu face bautara tare.

In schimb expresorul prepara cafeau prin infuzie, si anume aburi care trec prin cafeaua presata intr-un filtru. Am avut pana acuma cel putin 2 expresoare de cafea insa adevarul e ca daca nu iti iei ceva calumea, mai mult o sa te chinui.

Iata in video-ul de mai jos un model de cafetiera Philips care dupa parerea mea e destul de ieftina si isi merita pe deplin banii:

Indiferent care alegi, ca si la toate aparatele electrocasnice pt. bauturi, trebuie sa le cureti si sa le speli dupa fiecare utilizare. Norocul e ca sunt construite in asa fel incat acest lucru(curatirea lor) sa poate sa fie facut foarte usor. Un exemplu bun pt. acest lucru sunt si storcatoarele de fructe sau legume, care se desfac si se refac inapoi foarte usor, tocmai ca sa poata fii rapid curatate.

Acuma… cel mai bun sfat pe care ti-l pot da, daca vrei sa nu cheltui bani pe ceva si dupaia sa nu iti placa este sa mergi pe un site de review-uri, si anume, gasesti pe QuikDrinks.com comparatii de preturi si review-uri la o gramada de electrocasnice mici de bucatarie.